В останні роки багатьом споживачам води в Україні нерідко доводиться знаходити у своїх поштових скриньках повідомлення, що нагадують, що всі мешканці, які мають квартирні лічильники на воду, незабаром мають провести їхню повірку.
Попередження подібного роду зазвичай змушують людей занервувати, тому що багато хто ніколи не стикався з цим поняттям і не знає, що таке повірка лічильників води, як часто її потрібно проводити і з якого боку до неї підходити.
Відповідно до закону «Про метрологію та метрологічну діяльність», прийнятого Кабміном України в 2016 році, всі споживачі, підключені до центральної системи водопостачання та мають ІПО (індивідуальні прилади обліку), зобов’язані раз на 4 роки проходити спеціальну процедуру тестування, спрямовану на визначення працездатності їх лічильників.
Ця процедура називається повіркою. За її результатами оцінюється поточна похибка приладів. Якщо вона не перевищує встановлену норму, тоді лічильники визнаються придатними на наступні 4 роки. Інакше лічильник буде знято з обліку.
Коли потрібна повірка?
Перша повірка має статися не пізніше, як за 4 роки з моменту випуску лічильника із заводу-изготовителя. Припустимо, що дата виготовлення лічильника, зазначена у його паспорті, – 1 квітня 2019 року. Таким чином, до 31 березня 2023 ви зобов’язані зробити його планову повірку.
Загалом цю процедуру необхідно здійснювати, коли:
- вийшов 4-х річний термін попередньої повірки (міжповірочний інтервал);
- існують підозри, що лічильники фіксують завищену витрату;
- з будь-якої причини було порушено цілісність пломб.
На тих мешканців, хто забув або проігнорував дані зобов’язання, чекає зняття їх лічильників з обліку, а це означає, що наступні нарахування за воду будуть проводитися не за показниками реально спожитої води, а за встановленими нормативами (з досить складною обчислювальною формулою).
Платити за споживання води без лічильників дуже не вигідно. Особливо, якщо це стосується тих квартир, де прописано багато людей, а за фактом проживає лише 1-2 мешканці.
Чому повірка робиться власним коштом і скільки це коштує?
Справа в тому, що лічильники на воду не належать місту чи державі, вони є майном власника житлоплощі, де вони встановлені. Тому їх професійну придатність потрібно підтверджувати за рахунок власних коштів.
Відповідно до законодавства, повіряти лічильники можна двома способами:
- за допомогою переносної зливної установки вдома (без зняття);
- на еталонах в метрологічній лабораторії (з розпломбуванням та зняттям).
Перший спосіб більш дешевий і швидкий. Він зручний тим, що з приладу не знімається пломба, процес повірки займає 15-20 хвилин. Ще 2-4 тижні займає розшифровка даних та їх передача компанії-постачальнику послуг для встановлення на облік.
Ціна такої повірки становить від 225 до 300 грн, залежно від кількості лічильників. Проводити її можуть лише акредитовані фірми, які мають у своєму розпорядженні спеціальні переносні проливні установки.
Другий спосіб передбачає проведення тестування лічильників у спеціальній метрологічній лабораторії ДП «Укрметртестстандарт». Така повірка є більш точною, а також включає такі заходи, як прочищення та ретельне промивання лічильника.
При цьому цей спосіб дешевше (трохи більше 90 грн/прилад), але більш довгий і енерговитратний, тому що зняти свій лічильник без присутності співробітника компанії-постачальника послуг не можна.
Акредитована компанія «Водомір-Майстер» пропонує мешканцям Харкова, Чернігова та Славутича офіційні послуги з первинного встрановлення, заміни та також повірки лічильників води без зняття або зі зняттям.
Щоб точно прорахувати, скільки коштує повірка лічильників води у вашому випадку, рекомендуємо скористатися нашим розумним онлайн-калькулятором, який безпомилково визначить точну вартість робіт. 👇🏻